Wpisy z Grudzień, 2014

Uzależnienie do jedzenia kompulsywnego

Uzależnienie do jedzenia kompulsywnego Uzależnienie jest zachowaniem, od którego tak naprawdę nie możemy się powstrzymać, do definicji tej jak najbardziej pasuje nadmierne objadanie się. Jedzenie jest nam potrzebne do życia, kiedy jednak żyjemy, aby tylko jeść, rodzi się pewien problem. Osoba chora na kompulsywne jedzenie odczuwa ogromną potrzebę jedzenia. Najczęściej dojada po posiłkach, lub zjada ich zbyt duże porcje. Osoba chora nie musi nawet czuć głodu, ponieważ potrzeba zjedzenia ma swoje podstawy w psychice chorego. Napady intensywnego objadania się nie trwają długo, ponieważ od pół do dwóch godzin, jest to jednak wystarczający czas, aby dostarczyć organizmowi zbyt dużej dawki kalorii. W rezultacie osoba chora szybko przybiera na wadze i zaczyna cierpieć na otyłość. Do niedawna nie zwracano na ten problem większej uwagi, a dziś większa część amerykańskiego społeczeństwa cierpi na otyłość. Otyłość jest prawdziwym problemem, który rozrasta się na skale światową, ludzie jedzą źle i zbyt dużo, w najgorszym wypadku mogą nawet umrzeća z przejedzenia.

Wpisy z Grudzień, 2014

Palenie w ciąży

Palenie w ciąży Ciąża jest szczególnym czasem, kiedy oczekujemy na nadejście potomka. Jeśli jesteśmy palaczkami powinniśmy natychmiast zerwać z nałogiem. Niewskazane jest też wracanie do palenia po urodzeniu, ponieważ wówczas też oddziałujemy na dziecko. Karmiąc malca przekazujemy mu nikotynę nawet przebywanie w zadymionym pomieszczeniu jest dla niego niebezpieczne. Tytoń zawiera nikotynę, która jest toksyczną trucizną, kiedy palimy będąc w ciąży bardzo szkodzimy swojemu dziecku. Badania dowiodły, że dzieci matek palących są mniejsze niż rówieśnicy a co za tym idzie słabsze. Dzieci takie również są niedotlenione. Jeśli nawet dziecko urodzi się zdrowe tj. bez symptomów chorobowych wyjdą one później. Warto zaznaczyć, że wcześniej urodzone dzieci są słabszej częściej chorują, niedotlenienie spowodowane dymem może spowodować nawet śmierć łóżeczkową. Musimy pamiętać, że paląc papierosa dostarczamy dziecku czterech tysięcy substancji toksycznych, wszystkie one w pewien sposób upośledzają rozwój dziecka. W przyszłości taki malec może mieć problemy z nauką lub nawiązywaniem więzi społecznych. Paląca matka bardzo ryzykuje, jednak nawet negatywne skutki nie są w stanie odstraszyć nałogowego palacza.

Wpisy z Grudzień, 2014

Alkohol w ciąży

Alkohol w ciąży Picie alkoholu w ciąży jest bardzo szkodliwe, jednak mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Kobiety najczęściej sadzą, że mała lampka wina nie zaszkodzi maluszkowi, tym czasem jest inaczej, kiedy my wypijamy alkohol pije go też malec. Dla niego jest to jednak ogromna dawka, ponieważ jest bardzo mały i nie posiada jeszcze w pełni rozwiniętej wątroby, co za tym idzie nie przetwarza alkoholu. Picie alkoholu w tym czasie jest bardzo negatywne dla malca, jednak kluczowe znaczenie ma w pierwszych pięciu tygodniach dla jego rozwoju. Wówczas może dość do poważnego uszkodzenia mózgu, spowolnienia jego rozwoju, a nawet przedwczesnego porodu. Co ważne, jeśli matka piła będąc w ciąży jej dziecko nigdy nie nadrobi braków rozwojowych tak jak ma to miejsce w przypadku wcześniaków. Negatywnych skutków picia w czasie trwania ciąży jest bardzo wiele, należy tutaj wspomnieć o uszkodzeniu mózgu, niskiej masie, która w niektórych przypadkach może prowadzić do zgonu. Dzieci matek pijących częściej mają wady nerek, serca czy problemy z widzeniem.

Wpisy z Grudzień, 2014

Uzależnienie od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu Alkoholem nazywać będziemy wszelkie substancje napoje, które w swym składzie posiadają etanol, może być to piwo wódka czy wino. Uzależnienie od alkoholu jest bardzo trudnym problemem społecznym, ponieważ ludzie spożywają alkohol w zbyt dużych dawkach i za często. Sięgają po niego nie tylko dorośli, ale coraz częściej też dzieci i młodzież. Co tak naprawdę determinuje nas do sięgania po alkohol? Odpowiedz jest prosta po jego zażyciu mamy lepsze samopoczucie, czujemy nadmierną wesołość, nie rzadko stajemy się też bardziej pewni siębie. Działanie takie może utrzymywać się nawet kilka godzin, czyli do momentu, kiedy nie zaczniemy trzeźwieć. Etanol jest toksyczną substancją, którą człowiek przetwarza w wątrobie. Jeśli jest go zbyt dużo możne doprowadzić to nawet do śmierci. Dawką śmiertelną, którą ustalono jest czterysta pięćdziesiąt gram czystego związku dla dorosłej osoby. Z nałogu picia alkoholu trudno wyjść, liczy się tutaj wsparcie rodziny oraz terapia, ponieważ alkoholikiem jest się już przez całe życie.

Następne