Medyczne skutki palenia

Medyczne skutki palenia Nałóg związany z paleniem papierosów jest bardzo trudnym zagadniemy społecznym. Po papierosy sięga coraz więcej ludzi w tym rośnie liczba osób młodocianych. Papieros na początku daje nam uczucie odprężenia czy relaksu jednak bardzo szkodzi naszemu organizmowi. Działa niekorzystnie na układ oddechowy, krążenia czy pokarmowy, więc powinniśmy uważać sięgając po kolejnego papierosa. Po zapaleniu papierosa na samym początku pobudzony zostaje układ krwionośny, czyli przyspiesza się akacja serca, skurczają się naczynia krwionośne czy podwyższa stężenie glukozy we krwi. Kolejnym etapem działania nikotyny jest uwolnienie adrenaliny do krwi. Dzięki temu procesowi zachodzi hipoglikemia, której następstwem jest uczucie sytości w organizmie. Osoby palące regularnie często spożywają mniej posiłków, ponieważ nie czują głodu. Działanie nikotyny koncentruje się na wielu narządów, dlatego też powinniśmy dokładnie przemyśleć, co jest dla nas dobre, krótkotrwała przyjemność czy późniejsze choroby, jakie wynikają z palenia nikotyny.

Czynniki, które determinują nas do palenia papierosów

Czynniki, które determinują nas do palenia papierosów Pomimo, że nikotyna jest bardzo trującym związkiem to i tak po nią sięgamy. Co tak naprawdę nas do tego skłania? Odpowiedz jest prosta bardzo przyjemne doznania wynikające z jej palenia. Od chwili, kiedy zapalimy papierosa już po kilku sekundach nikotyna dociera do naszego mózgu, tam z kolei pobudza do działania substancje odpowiedzialne za doznawanie przyjemności. Paląc papierosa czujemy się wyluzowani i zrelaksowani. Poza tym nikotyna pobudza aktywność naszego mózgu, możemy bardziej się skupić i lepiej pracować. Papieros, choć szkodliwy wpływa na wydajność naszej pracy po jego zapaleni jesteśmy bardziej pobudzeni i aktywni, więcej też zapamiętujemy i kodujemy. Jeśli ktoś ma problemy z nadwagą może być to środek pośredni do jej pozbycia, ponieważ tytoń hamuje apetyt i w rezultacie nie potrzebujemy takiej dawki energii jak miało to miejsce wcześniej. Często bywa też tak, że sięgamy po papierosy z zupełnie innych pobudek, czyli chcemy należeć do danej grupy społecznej lub jesteśmy ciekawi smaku tytoniu.

Uzależnienie do marihuany

Uzależnienie do marihuany Na rynku dostępnych jest wiele narkotyków, mimo wciąż rosnącej świadomości na ich temat zażywamy je. Do najbardziej popularnych narkotyków zaliczamy marihuanę, jest to związek chemiczny, który oddziałuje na nasz układ nerwowy powodując przy tym silne uzależnienie. Marihuana solidnie oddziałuje na nasz mózg, substancja działa tylko na te miejsca gdzie są komórki nerwowe. W wyniku działania narkotyku zmienia się sposób działania komórek, czego następstwem jest haj. W tym stanie mamy zaburzoną świadomość, zniekształcony obraz rzeczywistości, mogą wystąpić problemy z ruchem, a nawet z myśleniem czy przemieszczaniem się. Mimo to młodzi ludzie sięgają po narkotyk nie widząc w nim nic złego. Tym czasem to silnie uzależniająca substancja, już po odstawieniu skręta czujemy ogromną chęć na zapalenie kolejnego. Co ciekawe według badań zażywanie marihuany przez dłuższy czas prowadzi do schizofrenii, czyli choroby psychicznej. Narkotyk rozregulowuje nasz mózg, co w konsekwencji prowadzi do nieodwracalnych zmian w psychice. Chory może odczuwać stany lękowe, depresyjne lub mieć problemy z pamięcią.

E-papierosy

E-papierosy Nauka wciąż idzie do przodu dzięki niej ulepszone zostały nawet używki codziennego użytku. Dawniej papieros przyjmował tradycyjną formę skręconego tytoniu, dziś może być nawet elektronicznym wynalazkiem. Wiele osób decyduje się na kupno e papierosa, ponieważ chce w ten sposób zerwać z nałogiem. Czy jednak to dobre rozwiązanie? co prawda e papieros wytwarza bardzo niewiele dymu, dzięki czemu można go palić wszędzie, ale wcale nie rożni się swoim składem chemicznym tak mocno od tradycyjnej nikotyny. E papieros zawiera mniej substancji smolistych jednak wprowadza do organizmu nikotynę, która jest substancją uzależniającą. E papierosy dostępne na rynku są bardzo różne, często nawet nie wiemy, jakie składniki zawierają, mogą być skupiskiem wielu chemicznych dodatków, przez co szkodzić nam więcej niż tradycyjny papieros. Jedyną zaletą takiego produktu jest możliwość palenia w każdym miejscu nawet publicznym, ponieważ podczas spalania tytoniu nie wydostaje się szkodliwy dym. Jest to też alternatywa dla osób uzależnionych, które chcą wdrążyć terapię rzucenia i walki z nałogiem.

Następne