Sposoby na rzucenie palenia

Sposoby na rzucenie palenia Palenie tytoniu jest bardzo trudną chorobą, która dotyka wszystkie społeczeństwa. Używka jest tania, daje nam uczucie zadowolenia i można ją kupić wszędzie. Jeśli natomiast chcemy zerwać z nałogiem i oszczędzić swój organizm od trującej i toksycznej substancji watro zacząć zażywać odpowiednie leki. Dobrze też kuracje taką połączyć z terapią. Uzależniony musi zmienić tok myślenia o tytoniu, musi zacząć kojarzyć go z czymś negatywnym, aby pokonać w sobie silną potrzebę zapalenia. Badania dowiodły, że terapia behawioralna połączona z lekami daje duże szanse na rzucenie nałogu na zawsze. Drugim dobrym rozwiązaniem są liczne terapie antynikotynowe, można tutaj wspierać się plastrami antynikotynowymi, gumami, tabletki czy inhalatory. Dzięki takiej terapii po woli zmniejszamy dawkę przyjmowanej nikotyny i w następstwie przygotowujemy organizm do zerwania z nałogiem. Dzięki powolnemu procesowi rzucania palenia odstawienie nikotyny nie jest tak mocno odczuwalne przez nasz organizm. Podstawowym jednak czynnikiem gwarantującym wygranie z nałogiem jest samozaparcie.

Wpływ alkoholu na organizm

Wpływ alkoholu na organizm Alkohol stał się ogólnodostępną używką, sięgają po niego coraz młodsze pokolenia, tym czasem jest to szkodliwa substancja. Jeśli pijemy mało organizm może szybko porcje taką spalić. Lekarze nie rzadko zalecają nawet kieliszek wina do posiłku, wówczas pobudza się proces trawienne w organizmie, większa dawka jest już szkodliwa i może prowadzić do nałogu. Alkohol pity nagminnie wyrządza ogromne szkody, wpływa przede wszystkim na ośrodkowy układ nerwowy, wątrobę oraz przewód pokarmowy. Długoletnie picie alkoholu może być przyczyną powstawania raka wątroby lub trzustki, ponieważ narządy nie radzą sobie z przyswajaniem tak dużych porcji alkoholu. Po wypiciu alkoholu czujemy się wyluzowani tak na prawdę nas układ nerwowy nie działa już właściwie, czyli myślimy schematycznie w sposób uproszczony. Poprzez wieloletnie picie uszkadzamy nie odwracalnie nasz mózg jest to szczególnie ważny aspekt u młodych ludzi, którzy dopiero uczą się i kodują wiedzę. Dawka spożywanego alkoholu jest tym groźniejsza im osoba pijąca jest młodsza, dlatego też zakazuje się picia osobom nieletnim.

Komu grozi alkoholizm?

Komu grozi alkoholizm? Alkohol jest drugą po tytoni używką, z którą walczy wiele osób. Używki te dają przyjemne doznania, jednak na dłuższą metę bardzo szkodzą. Dawniej zjawisko alkoholizmu ściśle związane było z marginesem społecznym. Ludźmi, którzy nie mają pracy domu. Obecnie stereotyp ten zaniknął, alkoholizm może dosięgnąć każdego, nie tylko ludzi biednych, ale także tych dobrze sytuowanych. Tempo oraz poziom życia determinuje wielu z nas do lanczu przy kieliszku wina, spotkaniach biznesowych sowicie zakrapianych. Alkoholik nie musi być wcale osobą upijającą się do nieprzytomności, czy zaniedbaną, może być nim osoba z wyższej klasy, która na co dzień nie zwraca na siebie i swój problem uwagi. Alkoholizm grozi na pewno osobom, które nagminnie sięgają po alkohol, początkowo może być to mała dawka, ale regularna. Co najgorsze nie ma tutaj żadnego schematu, kto jest bardziej narażony, przyczyn jest bardzo wiele, upatruje się je w psychice, która jest słaba, stresowi czy złej sytuacji ekonomicznej, z którą sobie nie radzimy.