Archiwum kategorii 'Alkohol'

Wpływ alkoholu na organizm

Wpływ alkoholu na organizm Alkohol stał się ogólnodostępną używką, sięgają po niego coraz młodsze pokolenia, tym czasem jest to szkodliwa substancja. Jeśli pijemy mało organizm może szybko porcje taką spalić. Lekarze nie rzadko zalecają nawet kieliszek wina do posiłku, wówczas pobudza się proces trawienne w organizmie, większa dawka jest już szkodliwa i może prowadzić do nałogu. Alkohol pity nagminnie wyrządza ogromne szkody, wpływa przede wszystkim na ośrodkowy układ nerwowy, wątrobę oraz przewód pokarmowy. Długoletnie picie alkoholu może być przyczyną powstawania raka wątroby lub trzustki, ponieważ narządy nie radzą sobie z przyswajaniem tak dużych porcji alkoholu. Po wypiciu alkoholu czujemy się wyluzowani tak na prawdę nas układ nerwowy nie działa już właściwie, czyli myślimy schematycznie w sposób uproszczony. Poprzez wieloletnie picie uszkadzamy nie odwracalnie nasz mózg jest to szczególnie ważny aspekt u młodych ludzi, którzy dopiero uczą się i kodują wiedzę. Dawka spożywanego alkoholu jest tym groźniejsza im osoba pijąca jest młodsza, dlatego też zakazuje się picia osobom nieletnim.

Archiwum kategorii 'Alkohol'

Leki na alkoholizm

Leki na alkoholizm Alkoholizm jest bardzo trudną chorobą, która dotyka coraz większe grono ludzi. Niestety pomimo wciąż rozwijającej się nauce nie jesteśmy w stanie jeszcze wyleczyć tego nałogu farmakologicznie. Nie oznacza to bynajmniej, że leki nie są stasowane w kuracjach odtruwających organizm ludzki. Na skutek intensywnego spożywania alkoholu bardzo często dochodzi do zatrucia organizmu lub ciężkich powikłań wówczas lekarze sięgają po farmaceutyki w celu złagodzenia wszystkich negatywnych czynników oddziałujących na pacjenta. Przez długie lata do leczenia uzależnienia oraz jego skutków używano disulfiran, dzięki niemu pacjent po wypiciu kolejnej dawki alkoholu miał się poczuć na tyle źle, aby zaprzestać picia. Zdania nad stosowaniem tego leku są jednak podzielone, z jednej strony farmaceutyk wywołuje ostre wystąpienie zespołu odstawiennego, co ma odstraszyć alkoholika od sięgania po kolejny kieliszek z drugiej jednak strony lek naraża w sposób świadomy pacjenta na ciężkie zatrucie alkoholem oraz reakcje niepożądane. Mimo ciągłych badań nie ma leku na alkoholizm, farmaceutykami możemy jedynie leczyć skutki zatrucia alkoholem.

Archiwum kategorii 'Alkohol'

Objawy alkoholizmu

Objawy alkoholizmu Z alkoholem ma problem wielu ludzi, nadużywanie go jest obecnie tematem tabu. Alkoholizm uznano nawet za chorobę w drugiej połowie dwudziestego wieku. Alkoholizmem będziemy nazywać zespól czynników determinujących nas do sięgania po alkohol. Osoba uzależniona nie potrafi już normalnie funkcjonować bez pewnej dawki alkoholu. Kiedy tylko robi przerwę czuje głód alkoholowy, pewien ciąg, który ciężko jest przeskoczyć. Alkoholikiem, co ważne jest się przez całe życie nawet, jeśli zakończymy terapie i zaprzestaniemy picia, musimy unikać go do końca życia. Mały choćby wypadek i sięgnięcie po alkohol może zakończyć się powrotem do uzależnienia. Podstawowymi objawami alkoholizmu jest ciąg alkoholowy, czyli nie możność funkcjonowania bez alkoholu, nerwowość, a nawet często depresja. Alkoholik z powodu braku alkoholu może wpadać szybko w furię, często występuje u niego słowotok oraz syndrom trzęsących się dłoni. Co ważne osoba taka nie zdaje sobie nawet sprawy, że może być zagrożeniem dla innych, najbliższych.

Archiwum kategorii 'Alkohol'

Alkoholik a rodzina

Alkoholik a rodzina Alkoholizm wpływa nie tylko na samego pijącego, ale też na jego otoczenie. Alkoholik z biegiem lat traci swoje zdrowie, jednak nie tylko może zostać pozbawiony rodziny. Osoby pijące często nie zdają sobie sprawy z faktu, jaką krzywdę wyradzają najbliższym. Najczęściej po wypiciu alkoholu mamy dobry humor, jednak każdy reaguje na etanol inaczej, jedni się cieszą, inni wpadają w szał i mogą być bardzo agresywni. Jeśli alkoholik pije nałogowo, po pierwsze nadszarpuje budżet, często, aby zdobyć pieniądze na alkohol może posunąć się nawet do wyprzedawania swojego majątku osobistego. Po drugie zniszczeniu ulegają więzi rodzinne. Dzieci alkoholików po woli nienawidzą pijącego rodzica, obwiniając go o stan swojej rodziny. Kiedy alkoholik jest dodatkowo agresywny może nawet w amoku zaatakować najbliższych. Policja bardzo często odnotowuje akty przemocy po wypiciu alkoholu, jest to ogromny problem trapiący wszystkie społeczeństwa. Osoba pijąca może stracić wszytko, od zdrowia po swoją rodzinę i znajomych, z czasem mogą odwrócić się do niego wszyscy.

Następne